Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_14951

Jak postupovat při nehodě s cizincem?

Nehoda je vždycky nepříjemná. Pokud proběhne bez újmy na zdraví a škody vzniknou pouze na plechách, můžeme si oddychnout. I tak ale existují okolnosti, které takovou situaci mohou zkomplikovat. Jednou z nich je i případ, kdy dojde k nehodě s cizincem.

Jsme tranzitní zemí uprostřed Evropy, a tak není divu, že dopravních nehod s cizinci přibývá. Základním pilířem všech nečekaných situací na silnicích je zachování chladné hlavy. Za každou cenu se tedy i v tomto případě snažte nepanikařit. Stane-li se vám nehoda s cizincem na tuzemských silnicích, máte minimálně o jeden důvod zůstat v klidu více než druhý účastník.

Jak postupovat při nehodě s cizincem?

Když nerozumíte, volejte policii!

Havarovali jste totiž v místě, kde se, na rozdíl od cizince ve druhém voze, snadno domluvíte. Vžijte se do jeho situace: Jak by bylo vám, kdybyste do někoho nabourali v Itálii, v Řecku nebo ve Španělsku. Všechny obvyklé komplikace se násobí neznalostí místního jazyka. Přitom první, s kým řidič druhého motorového vozidla promluví, budete vy. Už z prvních slov a vět snadno poznáte, jestli jste schopni se stoprocentně domluvit a ve všem si rozumět. Pokud ano, máte napůl vyhráno.

Většinou ale takové štěstí mít nebudete. V tom případě na nic nečekejte a volejte policii. Ta celou situaci vyšetří a pořídí úřední záznam, který může být rozhodujícím faktorem v případě budoucího sporu. Váš další postup by měl také vycházet z toho, odkud cizinec-viník nehody, resp. jeho vůz pochází.

Jak postupovat při nehodě s cizincem?

Auta z EU

Jednou z výhod našeho členství v EU je fakt, že po nehodě s vozem pocházejícím z jiné země EU postupujeme stejně jako v případě nehody s tuzemským automobilem. Nehodu je třeba zdokumentovat na euroformulář, který s sebou vozíte v autě. Údaje do něj doplníte podle podle zelené karty, která platí po celé EU. V malém technickém průkazu (správně v osvědčení o registraci vozidla) najdete všechna zbylá potřebná technická data vozu. V případě, že škoda nepřesáhla 100 000,- Kč pak stačí tento formulář odeslat na pojišťovnu, která v tuzemsku zastupuje viníka. Informaci, která pojišťovna to je ve vašem případě, dostanete od České kanceláře pojistitelů. Buď jak buď, vždy je dobré po nehodě pořídit i fotodokumentaci vozu, ať máte jistotu.

Jak postupovat při nehodě s cizincem?

Auta z Ukrajiny

Vlivem aktuální situace na Ukrajině se u nás pohybuje i spousta aut z této východoevropské země. Ta navíc bývají v různém technickém stavu. Protože Ukrajina není součástí EU, platí pro tato vozidla stejná pravidla jako pro vozy ze všech tzv. třetích zemí. To znamená, že tu nejsou pojištěná, pokud na tuto cestu nebyla připojištěná. Prostě nemají zelenou kartu, kterou si našinec musí zajistit ještě před registrací vozidla. Je ovšem jasné, že uprchlíci před válkou žádné připojištění neřeší. ČKP proto rozhodla, že škody způsobené těmito vozy vezme na sebe. Po dobu dvou měsíců od opuštění ukrajinského území bude případné škody způsobené ukrajinskými vozidly na území České republiky hradit ČKP z garančního fondu. Po uplynutí této doby by si ukrajinští motoristé měli zajistit zelenou kartu.

Jak postupovat při nehodě s cizincem?

Buďte důslední!

Důslednost se vyplácí v případě jakékoli škody, která vám na autě vznikla. O fotodokumentaci již byla řeč. Kontrola vozidla z vaší strany by měla být opravdu detailní. Dopravní policii k nehodě přivolejte vždy, když máte podezření, že by s druhou stranou mohla být složitá domluva. Kromě vyplněného záznamu o nehodě je dobré mít v záloze ještě její přímé svědky. To vše zvyšuje pravděpodobnost, že odškodnění po dopravní nehodě proběhne bez komplikací.

Platící pojišťovnu pak jistě budou zajímat i další podrobnosti. Vše může zkomplikovat, pokud vaše auto nemělo v době nehody platnou STK (vyžadovanou kontrolu technického stavu vozidla). Kromě pokuty od policie tak oddalování návštěvy stanice technické kontroly, resp. pravidelných technických prohlídek má dramatický vliv i na výši odškodného. Na druhou stranu na pojišťovně je možné uplatnit i nemajetkovou újmu, tedy například újmu na zdraví. Limit jejího plnění nakonec také sjednáváme v povinném ručení.

 

Zdroj foto: Automoli.com, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

  

       

Partneři portálu:



 

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz 

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz  

www.HMGmagazine.cz

  

TOPlist