Kvalitní zimní pneumatiky nejsou jediné vybavení, které potřebujete na cestu autem na hory. Jízda v horských oblastech v mnoha ohledech prověří váš vůz, jeho technickou způsobilost i vaše řidičské schopnosti. Nenechte tedy nic náhodě a důkladně se na hory připravte!
Zopakujte si, jak by měla vypadat bezpečná jízda v zimě.
Jízda v zimě autem na hory by vás neměla zaskočit, pokud myslíte na svou bezpečnost. Pořiďte si vhodnou výbavu a kvalitní zimní obutí.Zimní pneumatiky na horách
Povinnost nazout zimní pneumatiky je daná zákonem a při cestě na hory je důležité více než kdy jindy zkontrolovat hloubku dezénu na všech kolech. Ta je pro zimní sezónu předepsaná na minimum 4 mm, pro jízdu autem na hory se však doporučuje alespoň 6 mm.
Máte sjetý vzorek a chystáte se na hory? Pořiďte si nové zimní pneumatiky od AZ pneu!
Stejně důležitý je i optimální tlak v pneumatikách, jehož hodnotu naleznete na vnitřní straně víčka nádrže, v manuálu vozidla nebo ve velkém techničáku. V zimě se obecně doporučuje hustit pneu o dvě desetiny baru více kvůli vlivu nízkých teplot.
Parkování u horských chat
V lyžařských střediscích vždy najdete vyznačená parkoviště a pro vlastní dobro byste je měli využívat. Parkování vozidla u krajnice si přímo říká o poškození sněžným pluhem; na místě podél budov, pod stromem nebo částečně pod mostkem hrozí autu zasypání uvolněným sněhem nebo poškození karoserie rampouchy.
Za slunečného dne se vyhněte i kalužím, které se v noci mrazem promění ve vězení pro vaše pneumatiky.
Vybaveným autem na hory
Povinná výbava je dle zákona nutností a samozřejmostí. Pak je zde ale i ta doporučená, a chystáte-li se v zimě autem na hory, pak byste si měli určitě pořídit:
Rozmrazovač skel a zámku: Přečtěte si více o tom, jak na zamrzlé dveře a zámek u auta.
Nemrznoucí směs do ostřikovačů: Na horách se vám bude hodit směs určená do teplot až -20 °C, samozřejmě v závislosti na tom, do jaké nadmořské výšky se chystáte. Sledování počasí nebo radaru na dojezdovém místě vám dilema usnadní.
Sněhové řetězy: Sice nepatří do povinné zimní výbavy, ale na některých silnicích v horských oblastech narazíte na dopravní značku, která vjezd bez sněhových řetězů nedovoluje. Doslovný význam značky je tento: „Přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola; to neplatí pro vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty.“
Online navigace: Přehled o dopravních nehodách a neprůjezdných úsecích se vám v zimě může hodit, abyste ve špatném počasí na delší dobu neuvízli. Existují navíc aplikace, díky kterým můžete cestu na hory koordinovat s přáteli a budete tak o sobě vzájemně mít dokonalý přehled.
Tažné lano: I sebelepší řidič s perfektně vybaveným autem na hory se může dostat do situace, kdy bude tažné lano potřebovat, nebo díky němu může pomoci jinému řidiči.
Lopatka, smetáček a škrabka na sklo: Lopatka vám může usnadnit rozjezd na zasněžené příjezdové cestě nebo pomoci při zapadnutí do závěje. Smetáček a škrabku zase oceníte před jízdou, až budete potřebovat očistit vozidlo od napadaného sněhu a námrazy.
Při jízdě v horských oblastech, kde se dají očekávat teploty hluboko pod nulou, je důležité mít v pořádku také autobaterii, motor, brzdy, světlomety, stěrače a topení. Jízda autem na hory je zkrátka takovým malým testem technické způsobilosti vozu. Návštěva spolehlivého autoservisu před cestou je jistotou pro bezpečí vás a vašich blízkých.
Vybavili jste svůj vůz na hory vzorně? Výborně! Ale stále máte vyhráno jen z poloviny, pokud jste přitom nemysleli i na to vůbec nejdůležitější, a to na kvalitní zimní obutí, které pořídíte u renomovaného prodejce.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Pixabay.com.