Ušetřit čas i peníze za přezouvání 2x ročně, to je snem každého majitele auta. Celoroční pneumatiky vám každoročně ušetří přibližně 1 500 Kč, nejprve ale zvažte, zda jste správný adept na jejich pořízení. Podmínky na našem území nahrávají celoročním pneu!
Celoroční pneu a jejich výhody
Jediná sada celoročních pneumatik
Celoroční pneu pořídíte v jedné sadě a tu používáte až do doby, než se dezén sjede na hloubku pod stanovené zimní minimum, což jsou 4 mm.
Rozmary počasí vás nepřekvapí
Není výjimkou, že po přezutí na letní pneu přijde aprílové počasí a s ním ledovka a sněžení. Nebo se naopak po přezutí na zimní oteplí až do Vánoc a vy si tak opotřebováváte pneumatiky na nevhodném povrchu. Celoroční pneumatiky neřeší nečekané výkyvy počasí a dokáží se přizpůsobit.
S celoročními pneumatikami si celou tuto „legraci” můžete ušetřit.
Už dost přezouvání
Přezouvání na letní/zimní vás stojí nejen peníze, ale také čas a mnohdy i nervy, neboť v daném období jsou dlouhé čekací lhůty na volný termín pneuservisu. Čas i finance můžete využít jinak, protože vás se fronty na přezutí týkat nebudou.
Nepotřebujete sklad
Čištění, uložení na vhodné místo s optimální teplotou, dodržování zásad skladování pneumatik, toho všeho budete ušetřeni. To je velká výhoda hlavně i pro ty řidiče, kteří nemají vhodný prostor pro skladování a platí každou sezónu za uskladnění. Pneumatiky navíc stárnou i v době, kdy je nepoužíváte.
Nevýhody celoročních pneumatik
Abychom zůstali objektivní, celoroční pneu mají i své nevýhody, které mohou být pro mnohé řidiče překážkou.
Vlastnosti celoročních pneumatik
Pokud jezdíte hlavně v létě a při nepříznivých zimních podmínkách necháváte raději auto v garáži, nepředstavují běžné celoroční pneu žádný problém. Pokud ale jezdíte často a jste nuceni vyjet za každého počasí, doporučuje se vybavit vozidlo kvalitními zimními pneumatikami, které mívají například na sněhu a ledu zpravidla lepší vlastnosti. Ovšem moderní technologie už překonávají i tyto rozdíly, jak se můžete přesvědčit například u některých modelů celoročních pneumatik Michelin.
Opatrnost je na místě
Zůstaneme ještě chvíli u běžných celoročních pneumatik bez speciálních úprav. Připravte se na to, že jejich brzdná dráha bude delší než v zimě na zimních pneu a v létě na letních pneu. Zvýšená opatrnost je tedy důležitá, hlavně na sněhu, ledu a za mokra. Agresivní jízdou na celoročních pneumatikách se vystavujete většímu riziku, než když přezouváte.
Jsou tedy pro vás celoroční pneumatiky vhodné?
Shrneme to jednoduše. Celoroční pneu si pořiďte v případě, že nejezdíte ročně desetitisíce kilometrů, můžete si dovolit za nepříznivých podmínek nechat vozidlo odpočívat a dovedete přizpůsobit jízdu okolním podmínkám. Vhodnější jsou pro jízdu po městě, kde se komunikace udržují a už tak trochu víte, co můžete čekat. I tak vždy vybírejte kvalitní celoroční pneumatiky, které se svými vlastnostmi co nejvíce přibližují pneumatikám určeným pro obě období.
Zdroj fotografií: Depositphotos.com, Pixabay.com.