Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_14951

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Jízdě v automobilu s nevyhne snad nikdo z nás, i přestože se jedná o jednu z nerizikovějších aktivit. Nehody na silnicích jsou naprosto běžným jevem, které žádného motoristu nepřekvapí, ale nikdo z nás nechce být jejich součástí. Bezpečné cestování autem se ale dá zařídit, stačí dodržovat základní pravidla jízdy.

Zvolte správný den

Silnice jsou přehlcené auty, kolony jsou ale častou příčinou nehod, ať už díky nepozornosti vás či někoho ve vašem okolí. Pro vaše bezpečí i klid je vhodnější volit méně frekventované dny a časy. Nejlepší pro cestování je sobota, jelikož málokterý řidič jezdí autem právě v sobotu. Naopak nejhorším dnem je pátek, kdy unavení lidé jezdí na chalupy a výlety po celém týdnu těžké dřiny. Takoví řidiči spěchají a jsou schopni předjíždět i v nebezpečných situacích. Ve všední dny si moc nevyberte. Podle statistik je nerizikovější pondělí, jelikož jsou pracovníci vystresovaní z vize celého týdne v práci. Další dny již tíseň opadává, stále se ale nevyhnete kolonám. Proto je dobré sednout za volant mimo ranní a odpolední špičky a do práce se raději dopravovat v MHD.

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Nezanedbávejte pravidelnou údržbu auta

Pravidelná údržba je povinností každého motoristy. Mimo STK by všichni řidiči měli alespoň jednou do roka zkontrolovat stav kapalin, brzd atd. Často opomíjená je revize nahuštění pneumatik, na to nezapomínejte, hlavně před delší cestou. Zrovna tento jev je příčinou jedné z šesti nehod. Dále je třeba ověřit hloubku dezénu pneumatiky, ten vám pomůže při deštivém počasí, rýhy musí být dostatečné a opotřebení rovnoměrné.

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Růžence do auta a talismany pro štěstí

Pro lepší pocit bezpečí v autě sází mnoho řidičů na různé doplňující ochrany, jako jsou např. růžence do auta z minerálních korálků s anděly, křížky či andělskými křídly. Růženec na zpětném zrcátku vypadá velice stylově, jiní jej omotají kolem řadící páky, případně schovají do kastlíku nebo ho nosí na krku.

Oblíbené jsou také macramé amulety s jedinečnými opletenými krystaly, jež mají spirituálně ochranný charakter a pomáhají motoristovi udržovat chladnou hlavu a bezpečnou jízdu. Ochranný amulet i růženec do auta bývá i vhodným dárkem pro štěstí, jelikož pak předmět řidiči připomíná milovanou osobu, která mu jej darovala a které na něm záleží.

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Veškerou pozornost věnujte řízení

Otočení se na své domácí mazlíčky či děti na zadních sedačkách by mělo být pro každého účastníka provozu naprosté tabu. Při rychlosti 100 km za hodinu ujede auto během vaší rychlé třísekundové otočce až 100 m bez vaší kontroly, což může být počátek velkého problému.

Při dlouhých trasách dělejte zastávky

Lidé nedokáží dlouhodobě udržet pozornost, je proto dobré dělat pauzy každé dvě hodiny. Ty ocení nejen řidič, ale i cestující, kteří se mohou protáhnout a na chvíli si odpočinout od stísněného vozidla. Po 7 hodinách by zastávka měla být delší i s možností spánku.

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Bezpečnost dětí v autě

Státem i evropskou směrnicí je nařízeno, že ratolesti měřící méně než 1,5 metru jsou povinny pobyt v autě trávit v autosedačce vhodné jejich věku a výšce. Dbejte na to, aby vaši potomci byli připoutání po celou dobu jízdy, nehledě na její vzdálenost. Bezpečností pás dokáže rapidně eliminovat rizika při potenciální nehodě.

Cestování se zvířaty

Váš domácí mazlíček se nesmí volně pohybovat po autě. Úplně nejlepší alternativou je jeho převoz v kufru, jež je od sedacího prostoru oddělen mříží k tomu určenou. Druhou možností je klec na zadních sedačkách. V případě, že zadní sedačky jsou neobsazeny, stačí zvířátko připoutat a oddělit přední a zadní část vozu, aby se nemohlo dostat k řidiči. Zvíře nikdy nemá mít přístup k člověku, jelikož se při nehodě může poranit a v afektu posléze ještě pokousat ostatní členy vozidla. Nejbezpečnější jak pro vás, tak pro ně je přeprava v kleci v zavazadlovém prostoru.

Jak snížit riziko nehody? Pomůže růženec do auta, odpočinek i načasování

Cesta k úspěchu začíná ještě před výjezdem

Je možné, že je vozidlo v perfektním stavu, řidič neudělal chybu, ale stejně dojde k nehodě. Jak? Špatně uložené věci, jež mají možnost se při prudkém pohybu auta pohybovat, se mohou dostat pod pedály a řidiči tak znemožnit ovládání vozu. Dbejte proto na správné ukládání vašich zavazadel a tašek a pokud je to možné, vyhněte se převážení věcí mimo zavazadlový prostor, nebo je alespoň upevněte. Při skládání berte v potaz i viditelnost.

Řiďte zodpovědně

Myslete na vše, co vás učili v autoškole a dodržujte předpisy, nezapomínejte předvídat ostatní účastníky provozu a snažte se o plynulou a jasnou jízdu, dodržujte bezpečnou vzdálenost a buďte správně osvětlení.

Shrnutí

· Řiďte odpočatí, nezapomínejte na pauzy

· Poslouchejte své tělo a v případě potřeby zastavte

· Všichni účastnící provozu musí být připoutáni

· Jeli to možné, vyhněte se jízdě při vysokých teplotách – vysoká teplota dokáže řidiče ovlivnit stejně jako půl promile alkoholu

· Snažte si svou cestu naplánovat mimo dopravní špičky

 

 

Zdroj foto: Estemia.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

  

       

Partneři portálu: 

 

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz 

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz  

www.HMGmagazine.cz

  

TOPlist