V každém autě se něco může pokazit. Obvykle se to ale stává právě ve chvíli, kdy to nejméně potřebujete. Velmi nepříjemná je například porucha imobilizéru. Proč k ní vlastně dochází a jak ji co nejrychleji vyřešit, aby vám nekazila plány?
Může být hned několik důvodů, proč imobilizér nefunguje správně. Pokud autům příliš nerozumíte, jen stěží odhalíte, kde je problém. Jednoznačně ale poruchu poznáte, pokud vám auto odmítá startovat a většinou vám k tomu bliká na přístrojové desce kontrolka imobilizéru. Problém nejčastěji bývá v čipu v autoklíči, kabelovém vedení, či v řídící jednotce. Zjistěte, jak odpojit imobilizér a závadu co nejrychleji vyřešit.
Jak problém řešit?
Uvízli jste s vozem mimo domov a nevíte, jak situaci co nejrychleji vyřešit? Pak si prostě objednejte odtahovou službu a vůz přemístěte do blízkého autoservisu, kde vám s problémem pomohou. V autoservisu navíc provedou autodiagnostiku a zjistí, co za poruchou stojí. Někdy bude nutná oprava softwaru v řídící jednotce, jindy postačí menší zásah.
Je možné imobilizér odpojit?
Imobilizér má především funkci bezpečnostního prvku. V podstatě je to ochrana před tím, aby mohli případní zloději vůz nastartovat bez originálního klíče s funkčním čipem. Avšak může nastat situace, kdy vám váš vlastní imobilizér zabraňuje v užívání vašeho vozu. Jako první řešení se nabízí oprava nebo výměna, ale pokud máte starší typ vozu a nechcete tento bezpečností prvek mít, je možné nechat si jej deaktivovat.
Výměna klíče
Pokud je na vině chyba autoklíče, je nutné nový klíč s imobilizérem opětovně spárovat. Čip v klíči se musí přeprogramovat i tehdy, když měníme samotný imobilizér. Pro většinu autoservisů toto nepředstavuje žádný závažný problém a je to na několik minut práce. Sami se raději o žádné experimenty nepokoušejte, nemuselo by to dopadnout dobře.
Zdroj obrázku: piotr_pabijan / Shutterstock.com