- Důležité informace o vozidle lze při nehodách získat jednoduše a rychle
- Nálepka s kódem QR je ve všech nových osobních vozech Mercedes-Benz a smart a s okamžitou platností ji lze dodatečně nalepit i do starších modelů
Z vozidla, značně poškozeného nehodou, musí záchranáři nejprve vyprostit cestující. Záchranářské práce mohou být při chybějících informacích o vozidle pro všechny zúčastněné nebezpečné. Proto je pro pomocníky při nehodě velmi důležitý rychlý přístup k záchranářské kartě, která obsahuje popis všech konstrukčních detailů příslušného vozidla, jako je například poloha airbagů, akumulátoru a nádrží, aby bylo možné bez rizika použít například speciální stříhací stroje. Záchranářské karty jsou již dnes k dispozici od všech výrobců pro všechny vyráběné typy vozidel.
Daimler je prvním výrobcem na světě, který nabízí pro své osobní vozy přímý přístup k záchranářské kartě příslušného vozidla prostřednictvím kódu QR. „Mercedes-Benz nabízí elektronickým přístupem, prostřednictvím kódu QR řešení, které může záchranářům pomoci při vyprošťování obětí nehody,“ říká Christian Treiber, ředitel oddělení Servis a díly pro osobní vozy v divizi Mercedes-Benz Global Service & Parts. „Nálepky pro záchranáře lze jednoduše dodatečně nalepit i do starších vozidel. Vyšší úroveň bezpečnosti tak nenabízíme pouze majitelům nových vozidel Mercedes-Benz.“ Kód QR je od konce roku 2013 součástí standardní výbavy všech nových osobních vozů Mercedes-Benz, u vozů smart to platí od ledna letošního roku. S okamžitou platností může být v autorizovaných servisech Mercedes-Benz a smart nalepen kód QR do všech osobních vozů Mercedes-Benz a smart od roku výroby 1990. Treiber k tomu říká: „V mnoha zemích nabízíme našim zákazníkům bezplatné nalepení kódu QR.“ Aby bylo možné kód snadno nalézt, umisťuje Mercedes-Benz nálepku na víčko palivové nádrže a na protilehlý střešní sloupek B. Obě oblasti jsou podle výsledků výzkumu nehod zvenčí snadno dosažitelné a jen ve vzácných případech dochází k současnému těžkému poškození obou míst.
Symbol, tvořený bílými a černými plochami a určený k naskenování, je v současnosti téměř všudypřítomný – nalézá se na reklamních plakátech, obalech a dokonce i na navštívenkách. Jedná se o řetězec znaků, který funguje jako „Quick Response“ (rychlá reakce) a přivede uživatele na vloženou internetovou adresu. Naskenováním kódu chytrým telefonem nebo tabletem lze při dostupném připojení k internetu rychle získat záchranářskou kartu, a tím i informace o vozidle, důležité pro bezpečnost. Záchranářská karta je nyní k dispozici v sedmi a od února ve 23 jazykových verzích, které se zobrazí v závislosti na nastavení jazyka na přenosném koncovém přístroji. Není-li příslušný jazyk dostupný, ukáže se automaticky anglická verze. Pravděpodobně do konce června 2014 bude spuštěna aplikace vyvinutá speciálně pro záchranářské sbory, s níž lze zobrazovat záchranářské karty i bez dostupného mobilního přístupu k internetu.
Mercedes-Benz se v tomto případě zřekl patentové ochrany, aby byl systém široce dostupný. Kód QR doplňuje v Německu již existující identifikaci vozidla podle registrační značky nezávisle na výrobci, kterou vyvinuly organizace VDA/VDIK. Záchranářské sbory tak mají přístup k údajům vozidla, které jsou uloženy pod danou registrační značkou v databázi Spolkového úřadu pro silniční provoz KBA (Kraftfahrbundesamt). Speciální software zde umožňuje přiřazení dat o vozidle z databáze KBA k záchranářským datovým listům u všech modelových řad a je uložen v databázi centrály záchranné služby.