Vážení vozidel je v mnoha oborech důležitou součástí firemních procesů a silniční váhy zde proto hrají velkou roli. Chystáte se i vy začít využívat váhy na auta a hledáte nejlepší řešení? Podívejte se na dva typy silničních vah, které můžete využít.
Vážení vozidel v zemědělství, kamenolomech, na sběrných dvorech, ve stavebních firmách, v přepravních společnostech a dalších oborech, kde je potřeba statické obchodní vážení vozidel, vyžaduje použití kvalitních vážních systémů v podobě nájezdových nebo zapuštěných mostových vah. Jaký je mezi nimi rozdíl a která autováha bude ideální zrovna pro vás?
Profesionální mostové váhy - dva typy vážních systémů
Mostové váhy se skládají z mechanických a elektronických částí, mezi které se řadí tenzometrické snímače zatížení a vážní indikátory.
Nadúrovňová mostová váha je taková, jejíž konstrukce vystupuje nad terén.
Výhody:
nižší náklady na stavbu (není potřeba provádět odvodnění základové vany)
jednodušší zemní práce
terén pro stavbu autováhy nemusí být úplně rovný
Nevýhody:
větší zastavěná délka (kromě samotné váhy jsou potřeba nájezdové rampy)
váhy musí mít mezi spodní hranou a terénem mezeru alespoň 100 mm, aby bylo možné čištění prostoru pod vanou
Zapuštěná mostová váha je postavena v úrovni s terénem.
Výhody:
úspora místa
lze využít stávající základ po původní váze (ideální pro rekonstrukci vážního systému)
Nevýhody:
stavba váhy je finančně náročnější
je potřeba zohlednit faktory, jako je zpevnění boku vany, odvodnění apod.
váha by měla být přejezdná v příčném směru (váhy se zpravidla přejíždějí v podélném směru, ale v případě např. náhodného přejetí ve směru příčném by se konstrukce, která neumožňuje takové přejetí, mohla poškodit)
Kterou váhu tedy vybrat? Určete si, kolik místa budete mít na váhu a jaký terén máte k dispozici. Také je na zvážení, jak moc chcete do silniční váhy investovat. Ideální je se spojit se specialistou na návrh a instalaci mostních vah, který vám připraví návrh vážního systému na míru. U společnosti Manat najdete odborníky, kteří mají za sebou řadu instalací v různých typech firem, proto jsou schopni reagovat na vaše potřeby a připravit ideální řešení silniční váhy, včetně výběru jejího typu a konstrukce.
S praktickými doplňky bude vážení vozidel na autovahách ještě efektivnější
Čím je dobré mostové váhy doplnit, aby bylo vážení pohodlné nejen pro obsluhu a řidiče vozidel, ale hlavně aby přinášelo potřebné výsledky, se kterými se dá pracovat?
Čtečka (např. RFID čtečka nebo čtečka čárových kódů) umožňuje automatizované rozpoznávání vozidel nebo materiálů při vážení, šetří čas při vjezdu na váhu a zamezuje chybám, které mohou vzniknout při ručním zadávání dat.
Semafor řídí pohyb vozidel na váze a signalizuje, kdy je vážení dokončeno nebo kdy může vozidlo opustit vážní stanici. Zvyšuje bezpečnost a zlepšuje plynulost provozu.
Specializovaný vážní software umožňuje správu dat, analýzu výsledků vážení a integraci s dalšími systémy (ERP, sklady, účetnictví).
Automatický provoz snižuje provozní náklady a eliminuje možné lidské chyby. Vážení probíhá bez nutnosti lidské obsluhy – vozidla se identifikují samostatně a váží se automaticky, což zrychluje celý proces vážení a umožňuje provoz 24/7.
Závory regulují pohyb vozidel na vážním místě, zajišťují přesné zastavení vozidla na váze a zamezují předčasnému odjezdu.
Kamerový systém slouží k vizuálnímu monitorování průběhu vážení, identifikaci vozidel a kontrole nákladu. Poskytuje záznamy pro případné reklamace nebo kontroly, zlepšuje bezpečnost a umožňuje zpětnou kontrolu procesu vážení.
S vážním systémem navrženým na míru, který je doplněn o zařízení usnadňující proces vážení, se můžete spolehnout na data, která získáte.
Mohlo by Vás zajímat: Špičkové technologie pro logistiku: Proč volit silniční mostní váhy RODAN
Zdroj obrázků: stock.adobe.com, menexpert.cz