Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_10244

Dojíždíme do práce efektivně aneb Kde jsou moje blatníky?

„Taťka jde. Dneska si vzal kolo, tak je doma dřív.“ Nesmrtelný tatínek Souček z filmu Obecná škola měl o rychlém a ekologickém cestování do zaměstnání jasno. Dnes se za prací mnohem raději vydáváme autem. To přitom zdaleka není nejlevnější, nejčistší a někdy dokonce ani nejsnadnější možnost.

Zvažovali jste někdy přesedlání na jiný dopravní prostředek?

Co Čech, to motorista

Dojíždění autem je dnes nejvíce nadužívaným způsobem. Pohled na neustále se horšící situaci na silnicích v ranní špičce dává celkem jasný signál, že to tak nepůjde donekonečna. Pohodlná jízda autem přitom leckdy vyhrává i v případech, kdy se nabízejí také jiné možnosti, včetně zaměstnání v přiměřené docházkové vzdálenosti. Doprava autem je časově flexibilní a navíc si na konci náročného dne většinou dojedete až před vlastní dům. S cestou je spojena společenská prestiž, ale také největší výdaje, a to za dennodenní opotřebování vozu a především za palivo. Každý kilometr jízdy s benzinovým motorem nás stojí kolem 1,60 Kč. I neřidiči pak musí tolerovat vzduch plný výfukových plynů a klimatické změny, na kterých se auta podílejí.

Ekonomická náročnost se dá vyřešit spolujízdou, ekologický dopad částečně také. Stále zřetelněji však svět motorů směřuje k alternativním zdrojům energie. CNG auta na zemní plyn, elektromobily nebo automobily na hybridní pohon jsou méně finančně nákladné na provoz než vozy jezdící na fosilní paliva. Velkou nadějí do budoucna jsou ale především z hlediska dopadu na životní prostředí. Vědecky podložené závěry v posledních letech dokazují, že nad touto problematikou zdaleka nesmíme přivírat oči.

Hromadná doprava (není) pro každého

Ve vlaku, autobusu nebo tramvaji si lze číst nebo pospávat. S kilometrickou bankou Český drah vyjde cestování vlakem na 1,10 Kč za kilometr, v Praze se zakoupeným ročním kuponem zaplatíte za dopravu průměrně jen 10 Kč denně. Život cestujícího v hromadné dopravě hlavního města tak může být v otázce cestování do práce méně nákladný, než je tomu u běžného motoristy. Přesto při každé vhodné příležitosti raději přesedáme za volant. Odrazuje nás horší dostupnost zastávek, omezování se jízdními řády a přestupy a někdy také jistá nepohodlnost.

Většina dopravců se snaží svůj vozový park obnovovat, stát několik minut v davu ostatních cestujících však není atraktivní vidinou ani v té nejhezčí soupravě městské hromadné dopravy. Objektivním pozitivním dopadem modernizace tak může být hlavně ten ekologický. Proto už dnes hned několik desítek českých měst využívá alternativních dopravních prostředků – třeba autobusů na stlačený zemní plyn.

Cyklisto, nasedni na kolo

Pan Souček dobře věděl, co dělat, když mu budík omylem zazvonil o něco později. V městském provozu může někdy být cyklistika tím zdaleka nejrychlejším způsobem, jak se dostat do zaměstnání. S kolem se protáhnete skoro všude, doma si zajedete až na dvůr a v práci zaparkujete někdy i v kanceláři. Ovzduší nezatěžujete a cesta vás nestojí ani korunu. Chce to ale příznivé počasí a ochotu trochu šlápnout do pedálů. Na překonání odrazující vzdálenosti je nejlepší elektrokolo, které funguje na principu tzv. asistovaného šlapání.

Bateriově napájený elektromotorek poháníte vlastní silou až k rychlosti kolem 25 kilometrů za hodinu. Proto nikdy nezapomínejte na svou bezpečnost při jízdě na kole. Elektrokolo v bazaru se dá snadno sehnat do částky pod deset tisíc, za nové si připlatíte o něco víc.

 

 

Zdroj: pixabay.com

Při ranních a odpoledních zácpách dostává výhoda rychlosti a pohodlnosti při dojíždění autem povážlivé trhliny.


Zdroj: pixabay.com

Dojíždění na kole je populární hlavně v západních zemích, na lepší časy se ale snad blýská také u nás.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partneři portálu:

              

Partneři portálu:

           

Další portály mediální skupiny HMG:

       

TOPlist