Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT

image_13794

Elektromobilita budoucím trendem dopravy: výhody a nevýhody

Trendem budoucí osobní a nákladní dopravy je elektromobilita. A to nejen vzhledem k velmi přívětivé ceně za ujeté kilometry, ale také pro své ekologické přínosy. A ty se budou příznivě vyvíjet spolu s tím, jak se nám bude dařit přecházet na výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Velké plány v elektromobilitě mají všechny významné světové automobilky. Ty aktuálně investují nemalé finanční prostředky do celkového rozvoje elektrických vozidel i nabíjecí infrastruktury. Už nyní z výrobních linek sjíždí nespočet nových modelů elektrovozidel ve všech možných segmentech.

Jestli nejste úplně nakloněni tomuto novému trendu, pojďte se spolu s námi podívat na výhody, které elektromobilita přináší.

Elektromobily a jejich výhody

Elektromobilita jde kupředu doslova „mílovými kroky“ spolu s novými technologiemi, které postupně eliminují veškeré počáteční nevýhody. Zlepšil se dojezd elektromobilů na jedno nabití: stoupl na 200 – 500 km. Zkrátila se doba nabíjení – mj. i díky vývoji rychlonabíjecích stanic – na pouhé desítky minut. A postupně se zahušťuje i síť dobíjecích stanic ve velkých městech, v obchodních centrech a na hlavních tazích.

Velkou výhodou elektromobilů jsou hlavně provozní náklady. Ty jsou oproti klasickým vozům se spalovacími motory velmi nízké. Ušetříte jak na servisu vozidla – nepotřebujete například měnit olejové filtry, svíčky či samotný olej – tak na ceně za ujetý km.

Zmíněný přínos je dán relativně nízkou spotřebou elektrické energie a její příznivou cenou. To dělá z elektromobilu ekonomicky výhodný dopravní prostředek. A jeho provoz může být ještě výhodnější. Někteří distributoři elektrické energie totiž nabízejí výhodné tarify na dobíjení. A to jak pro domácí nabíjení elektromobilů, tak i na dobíjecích místech.

Nevýhody elektromobilů

Současnou nevýhodou elektromobilů je hlavně jejich prodejní cena, která se drží docela vysoko. Ale už se blízká na lepší časy, neboť s rozvojem velké sériové výroby a s pokročilejšími technologiemi budou ceny nových elektromobilů postupně klesat.

Cena kvalitních elektromobilů začíná na 1 milionu korun. Pro lepší a vybavenější model si pak budete muset připlatit. Což se rozhodně vyplatí už kvůli delším dojezdům a rychlejšímu nabíjení, jež vám ušetří spoustu času a starostí.

Nabíjení elektromobilů

U elektromobilu oceníte, že si ho můžete večer připojit doma na nabíječku – a ráno je plně nabitý pro další jízdu. Další možnosti nabíjení jsou na nabíjecích stanicích, které se dnes stávají součástí běžné dopravní infrastruktury. A to jak ty klasické, tak i rychlonabíjecí. V rámci evropských dotací se jejich síť postupně zahušťuje.

 

Zdroj foto a video: Eon.cz, Eon-drive.cz, Pixabay.com

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partner portálu:

     

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist