Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_10244

Jak vybrat letní pneumatiky?

Doba, kdy budeme opět přezouvat ze zimních na letní pneumatiky, je tu. Jak ale pneumatiky vybrat? Na trhu je celá řada různých výrobců pneumatik, kteří se předhání cenou, kvalitou nebo značkou. Přečtěte si několik rad, podle čeho byste se měli rozhodovat při nákupu nových letních pneumatik.

Zvolit vhodné pneumatiky není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Je zde totiž několik faktorů, které jsou pro výběr dobrých pneumatik klíčové. Mezi ně samozřejmě patří rozměr samotných pneumatik a typ vozidla, ale i styl jízdy nebo povrch, po kterém budete nejčastěji jezdit.

Správný rozměr a typ vozu

První, co byste měli zjišťovat při výběru nových letních pneumatik, je rozměr. Tedy šířka, profil a průměr. Vhodný rozměr pneumatik pro vaše auto máte vždy uvedený v technickém průkazu a jeho dodržení je zásadní pro splnění bezpečnostních podmínek a zachování správných jízdních vlastností. Jaký typ vozu máte, hraje taky velmi důležitou roli. Auto se slabším výkonem není nutné vybavovat vysoce výkonnými pneumatikami, bylo by to zbytečné a jízda by nebyla tak komfortní. Naopak pokud si chcete opravdu vychutnat jízdu ve sportovním automobilu, pak byste ani na pneumatikách neměli šetřit. Širší nebo užší? Širší pneumatiky propůjčí autu lepší jízdní vlastností a zkracují brzdnou dráhu, užší jsou zase tišší a pohodlnější a lépe odolávají aquaplaningu.

Styl jízdy a počet najetých kilometrů

Styl jízdy je také dost důležitým kritériem při výběru letních pneumatik. Jste klidný řidič, který si jede „to svoje“, nebo využijete každé příležitosti k rychlé jízdě anebo dokonce k projetí zatáčky smykem? I tomu uzpůsobte rozhodování při nákupu letních pneumatik. Počet najetých kilometrů je snad ještě důležitější. Čím více jezdíte, tím kvalitnější pneumatiky byste si měli pořídit. Zde neplatí tvrzení „stejně je za sezónu sjezdím, nepotřebuji žádné kvalitní“. Vždy je navíc potřeba si hlídat hloubku dezénu, minimální hloubka u letních pneumatik činí 1, 6 mm.

Krajina a povrch

České silnice obecně nepatří mezi nejkvalitnější, povrch je málokde optimální. I tomu bychom měli přizpůsobit výběr. Přitom i do města jsou potřeba dobré pneumatiky, dopravní zácpy, časté přechody různých povrchů (rovný asfalt či kostky), brzdění anebo vysoká teplota silnic v létě vyžadují dobrou výbavu a pneumatiky alespoň středního segmentu.

Jakého výrobce zvolit?

Z předchozích odstavců vyplývá, že pro bezpečnou a kvalitní jízdu nestačí jen tak nějaké pneumatiky. Neznamená to ale, že je potřeba koupit ty nejdražší, kde významnou část ceny často tvoří značka. Vybírejte takového výrobce, který je na trhu již déle, vyrábí ve velkém a ideálně spolupracuje s několika automobilkami. Jako příklad můžeme uvést pneumatiky Nexen. Nexen je korejský výrobce s více než 60letou tradicí, pneumatiky vyváží do více než 120 zemí a ceny přitom drží v rozumné výši. Pneumatiky Nexen jsou také používané jako originální obutí pro některé modely Škoda, Kia nebo Fiat.

Letní pneumatiky je třeba vybírat pečlivě, vždy si ujasnit jak často, kde a jakým stylem budete jezdit, zkontrolovat kompatibilitu s vozem, pročíst výsledky testů a pak už jen vybrat ty, které budou nejvíce odpovídat vašim možnostem a požadavkům. 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

CARS & GIRLS

Generální partneři portálu:

              

Partneři portálu:

           

Další portály mediální skupiny HMG:

       

TOPlist