Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_10244

Mercedes-Benz Vision Van

Mercedes-Benz Vans představuje revoluční studii lehkého užitkového vozu Vision Van pro městské oblasti. Vozidlo integruje jako celkový systém velký počet inovativních technologií pro doručování zboží koncovým spotřebitelům, a definuje tak požadavky na výkon a řešení budoucích generací lehkých užitkových vozů. Vision Van vznikl v rámci strategické iniciativy pro budoucnost adVANce.

Zaujme dosud nevídaným stupněm síťového propojení informací a technologií. Jako první lehké užitkové vozidlo na světě se stane celkovým konceptem pro zcela digitálně propojený procesní řetězec od střediska pro rozvážku zboží až po příjemce. Vision Van disponuje zcela automatizovaným nákladovým prostorem, integrovanými drony pro autonomní letecké doručování a moderním ovládacím joystickem.

Díky elektrickému pohonu o výkonu 75 kW s dojezdem až 270 km probíhá doručování se studií Vision Van s nulovými lokálními emisemi. Elektrický pohon zaručuje navíc možnost provozu studie Vision Van také v centrech měst, v nichž platí zákaz vjezdu vozidel se spalovacími motory. Vzhledem k tomu, že elektrický pohon pracuje téměř nehlučně, usnadňuje pozdní doručování v obytných zónách, pokud si zákazník zvolí dodání ve stejný den (Same Day Delivery). 

„Studií Vision Van představujeme inteligentní, čisté a zcela propojené lehké užitkové vozidlo budoucnosti,“ říká Volker Mornhinweg, vedoucí divize Mercedes-Benz Vans. „Vision Van spojuje mnoho konkrétních konceptů pro budoucí doručování v městských oblastech, například zcela automatizovaný nákladový prostor, autonomně létající doručovací drony a nové komunikační funkce.“

Cloudový ovládací software ve spojení s optimálním nákladovým hardwarem

Koncept propojuje četné inovativní technologie a stane se centrálním, inteligentním prvkem ve zcela propojeném doručovacím řetězci. Nové algoritmy řídí přípravu zboží k odběru a nakládání balíků, zcela automatizovanou správu nákladového prostoru, plánování trasy pro vozidlo a doručovací drony. Navíc vypočítají optimální doručovací cesty pro doručovatele. Zásilky jsou například automaticky připraveny v logistickém centru a naloženy do speciálních regálových systémů. Přepravní vozidla bez řidičů naloží regály jedním úkonem v automatizovaném procesu nakládání (tzv. One Shot Loading). Inteligentní správa nákladového prostoru automaticky předá doručovateli balíky pro manuální doručení v bodě vykládky prostřednictvím výdeje balíků uvnitř vozidla. Systém zároveň předá dvěma dronům s užitečnou hmotností po dvou kilogramech zásilky, které mohou autonomně doručit v okruhu deseti kilometrů.

Spolupráce cloudového řídicího softwaru s optimálním hardwarem generuje značné úspory času, zvyšuje efektivitu a posouvá kvalitu a flexibilitu doručovacích služeb v městských oblastech na novou úroveň. Výrazně se například zkrátí doručovací doba na jeden balík a doba stání vozidla u chodníku (tzv. Curbside Time). Vozidlo navíc umožní nové způsoby pro doručování balíku v den objednání a přesné dodání zásilky v časový okamžik stanovený koncovým zákazníkem. Zvýší se tím komfort pro koncové zákazníky a zároveň se stanou marné pokusy o doručení už jen výjimečnou událostí. K uvedenému zvýšení efektivity přispívá One Shot Loading, automatizační technika v nákladovém prostoru a integrace doručovacích dronů. Tato technika navíc zaručuje téměř kompletní eliminaci chyb v doručování.

 „Se studií Vision Van integrujeme inteligenci moderního logistického skladu do lehkého užitkového vozidla,“ zdůrazňuje Volker Mornhinweg. „S tímto vozidlem by podle našich odhadů bylo možné zvýšit produktivitu doručování zboží koncovým zákazníkům až o 50 procent.“


Vozidlo komunikuje s řidičem a okolím

Mercedes-Benz Vans poskytuje progresivním designem výhled na budoucí generace lehkých užitkových vozů, připravované pro „pozítří“. Dosud nevídaným způsobem v něm splývají inteligence, efektivita a síťové propojení vozidla. Již tvarové řešení přídě přenáší pozorovatele do daleké budoucnosti. Tvář je definována extrémně širokým čelním oknem, které se klene jako „hledí“ ve stylu high-tech do bočních stěn, maskou chladiče v provedení Black Panel s integrovaným souborem diod LED, jehož prostřednictvím Vision Van komunikuje se svým okolím, a progresivně tvarovanými světlomety s technikou LED. Ostré kontury těchto prvků kontrastují s měkkými plochami vozidla a vstupují s nimi do napínavého dialogu vášně a emocí s technikou a funkcí. Vozidlo komunikuje s okolím prostřednictvím displejů LED na přídi a zádi. Zde se zobrazují například výstražná upozornění, pokud vzlétají drony, vozidlo zastavuje nebo doručovatel vystupuje.

 

Design interiéru míří do vzdálené budoucnosti svým extrémně minimalistickým pojetím s maximálním zaměřením na funkčnost. Designéři upustili od volantu, pedálů a středové konzoly, které nahradili řízením „drive-by-wire“ prostřednictvím joysticku. Tím se otevřely nové možnosti pro uspořádání interiéru. Díky tomu vznikl jedinečný interiér, v němž se všechno točí kolem inteligentní komunikace mezi řidičem a vozidlem. Sedadlo řidiče bylo navíc přemístěno daleko dopředu, čímž se zvětšila užitná plocha vozidla. Přístrojová deska v podobě táhlého oblouku je obšitá prémiovou tkaninou a rozprostírá se přes celou příď. Celá plocha oblouku je využitá k tomu, aby mohl řidič dostávat veškeré informace, které potřebuje pro svou práci. Je-li Vision Van v klidovém stavu, vytváří oblouk vzhled souvislé modré plochy s černými barevnými prostupy. Za jízdy se pak rozsvítí například rychloměr, informace pro plánování trasy a ukazatele dokumentující let dronů.

Video

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

CARS & GIRLS

Generální partneři portálu:

              

Partneři portálu:

           

Další portály mediální skupiny HMG:

       

TOPlist