Doporučujeme

V kinech

od 25. listopadu :

KLAN GUCCI

Film je inspirován šokujícím skutečným příběhem impéria italského módního domu.

image_14698

Nákup ojetého auta v klidu a s nadhledem ve 3 krocích

Nákup ojetého auta šetří peníze, jenže pokud něco zanedbáte, může se i pěkně prodražit. Na co byste se měli připravit a co všechno bude potřeba po nákupu zařídit? Poradíme, jak úřednické i servisní kolečko zvládnout v klidu a s nadhledem.

Kupní smlouva

Kupní smlouva je při koupi ojetého vozu naprosto klíčová. Dejte si pozor, aby byla správně sepsaná a měla všechny náležitosti. Minimalizujete tak riziko, které je spojené s nákupem staršího vozu. Ještě, než smlouvu podepíšete, vozidlo si pečlivě prohlédněte a prověřte.

Může se stát, že narazíte na vady, které vám prodávající zatajil. Právě tyto skryté vady mohou buď změnit váš názor a přimět vás k tomu auto nekupovat, nebo díky nim získáte sympatickou slevu. V online databázi vozidel si zase ověřte, že vozidlo není odcizené.

Kupní smlouva musí obsahovat identifikaci obou stran, identifikaci vozidla, počet najetých kilometrů, kupní cenu, popis technického stavu vozidla a také seznam příslušenství. V případě reklamace se bez kupní smlouvy neobejdete, proto ji střežte jako oko v hlavě.

Nákup ojetého auta v klidu a s nadhledem ve 3 krocích

Povinné ručení a přepis vozu

Než půjdete vyřizovat přepis auta, už musíte mít platné povinné ručení. Nejjednodušší je toto pojištění sjednat online. Nemusíte nikam chodit a vše vyřešíte z pohodlí domova od počítače. Využijte některý z online srovnávačů a vyberte si takovou společnost, která vám nabídne nejlepší podmínky. Při sjednání online jen vyplníte formulář a označíte den, od kdy má začít povinné ručení platit. Uhradíte pojistné a jste hotovi, obdržíte zelenou kartu.

Pozor! Pokud vozidlo kupujete jen na náhradní díly a nechcete s ním jezdit (a platit povinné ručení), odeberte ho z registru motorových vozidel. S tím se pojí i povinnost odevzdat registrační značky.

Nákup ojetého auta v klidu a s nadhledem ve 3 krocích

Přepis vozidla není nic složitého. Dejte si pozor na lhůtu. Vše musíte vyřídit do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy. Vy i bývalý vlastník se dostavíte na dopravní odbor úřadu s rozšířenou působností.

Vše můžete vyřešit i sami, bez přítomnosti druhé strany. Ovšem v tom případě musíte doložit zplnomocnění k tomu úřední úkon vykonat. Jak postupovat? Od druhé strany si za tímto účelem obstarejte úředně ověřenou plnou moc (listinu ověří například notář). Plnou moc pracovníkovi dopravního odboru předložíte. Co dalšího budete potřebovat?

  • Doklady totožnosti obou stran (občanský průkaz, cestovní pas),

  • kupní smlouvu,

  • doklad o sjednaném povinném ručení (zelenou kartu),

  • potvrzení o technické prohlídce auta,

  • velký technický průkaz,

  • vyplněný formulář žádosti o změně vlastníka.

Nákup ojetého auta v klidu a s nadhledem ve 3 krocích

Nezapomeňte na nutné servisní úkony

U čerstvě koupených ojetých aut se málokdy setkáme s tím, že by měla krátce po servisu. Pokud to necháte vyšumět, koledujete si o poškození dílů a vysoké náklady na opravu. Proto byste tuto záležitost rozhodně neměli podcenit a vyřešit vše co nejdříve. Objednejte se k mechanikovi na první prohlídku, které se přezdívá startovní balíček. Do ní zapadá:

  • výměna motorového oleje,

  • výměna chladící kapaliny,

  • výměna brzdové kapaliny.

 

První prohlídka zajistí, že váš motor, chladič a brzdy ve zdraví vydrží na dlouhá léta. U ojetého auta by se měly vyměnit i filtry, a to jak ten palivový, tak vzduchový a kabinový. Opět tak předejdete poškození, v případě kabinového filtru navíc výměnou zarazíte množení plísní a nadměrně zamlžená okna. U benzínového auta požádejte mechanika, ať se podívá i na stav svíček. Pokud by byla potřeba, určitě obstarejte výměnu.

Nezapomeňte na správné obutí. Pokud kupujete ojeté auto v zimě, ale stávající vlastník vám ho přistaví v letních pneumatikách (nebo naopak), co nejrychleji situaci napravte. Jde přeci o vaši bezpečnost.

 

Zdroj foto: Autotrip.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partner portálu:

     

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist