Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT

image_13794

Příprava vozu na zimu

Před blížící se zimou se zodpovědný motorista musí postarat i o své vozidlo. Mráz, vlhkost, ale i posypová sůl zvyšují nároky na údržbu jednotlivých komponent. Nejlepší, co pro svůj vůz můžete udělat právě v tento čas, je absolvování prohlídky před zimou v kterékoliv provozovně BestDrive. Odborný personál přesně ví, na co se zaměřit a jak vašeho miláčka na zimní nepohodu připravit, aby vás nic nezaskočilo.

Na co musíte myslet, pokud si auto budete připravovat na zimu sami?

KONTROLA KAPALIN

Ve vozidle se nachází množství kapalin, které mohou být změnou teplot ovlivňovány. Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů by mělo být samozřejmostí, ale je třeba zkontrolovat i stav chladicí kapaliny motoru. U té je důležitý bod tuhnutí. V zimě totiž může zamrznout a poškodit tak váš motor. I brzdová kapalina patří mezi důležité faktory ovlivňující bezpečnou jízdu. Pokud se vám blíží čas její výměny, udělejte to co nejdříve. Nevyhovující brzdová kapalina může mít za následek horší reakční čas a delší brzdnou dráhu, což je zejména při mokré a kluzké vozovce kritické. Na závěr tu máme pravidelnou kontrolu hladiny oleje v motoru, která by měla být rutinou každého zodpovědného řidiče. Pokud máte automatickou převodovku, zkontrolujte hladinu převodového oleje i tam.

STĚRAČE

Budete je používat mnohem častěji než v létě. Zkontrolujte je a v případě potřeby vyměňte. Někdy stačí vyměnit pouze gumičku, jindy celý stěrač a někdy se poškodí i samotný motorek. Doporučujeme vám nepoužívat stěrače na sucho a na noc je vždy zvednout, aby nepřimrzly na sklo.

OSVĚTLENÍ

V zimních měsících bývá často snížena viditelnost, ať už kvůli sněžení, mlze, nebo prostě proto, že je zataženo. Nenechte se zaskočit tím, že vám selžou světla tam, kde je budete nejvíc potřebovat. Stejně důležité je naučit se správně používat mlhovky. Jejich použití je často nezbytné, ale pokud je použijete v nesprávném okamžiku, můžete naopak oslepit řidiče za vámi a způsobit nehodu.

BRZDOVÝ SYSTÉM

Nejen brzdová kapalina, ale i jednotlivé komponenty brzdového systému by měly projít pravidelnou kontrolou. Jejich bezchybná funkčnost je v zimě kritická a případná porucha může výrazně prodloužit brzdnou dráhu, což může mít za následek způsobení nehody.

AUTOBATERIE

Možná si to neuvědomujete, ale extrémní teploty představují pro každou autobaterii enormní zátěž. Nemusí to být ale jediný problém. Prohlídkou by proto měl projít celý dobíjecí systém vozidla. Diagnostiku však zvládnete i doma pomocí voltmetru.

PNEUMATIKY

Zejména v zimě je třeba kontrolovat stav pneumatik mnohem častěji. Nejen jejich stav a výšku vzorku. Také úroveň nahuštění je velmi důležitá. Pokud žijete v oblasti s tužší zimou a sněhovými srážkami, vsaďte na zimní pneumatiky.

CO PŘED CESTOU NA DOVOLENOU?

Zejména před cestou do zahraničí je dobré vědět, že je vaše vozidlo technicky způsobilé k jízdě a nečekají vás žádná nemilá překvapení. Každá země ale má svá specifika. Abyste se vyhnuli nepříjemnostem, je dobré si dopředu zjistit pravidla země, do které míříte.

ČESKÁ REPUBLIKA

Povinná výbava vozidla musí obsahovat i náhradní žárovky a pojistky. Zimní pneumatiky jsou povinné od 1. listopadu do 31. března a minimální hloubka desénu je 4 mm. Pokud si chcete být zcela jisti, že je vaše auto připraveno na cestu po českých silnicích, zkontrolujte také obsah lékárničky s českými předpisy.

SLOVENSKO

Na Slovensku je zimní obutí povinné při jízdě na sněhu, ledu či námraze. Při nedodržení pravidla řidiči hrozí pokuta až 60 eur.

RAKOUSKO

Výbava vozidla má být přizpůsobena podmínkám na silnici. Jízdou na letních pneumatikách po sněhu tak riskujete nejen nehodu, ale i pokutu. Desén na zimních pneumatikách by měl mít minimální hloubku 4 mm.

Některé horské oblasti mohou vyžadovat použití sněhových řetězů. Kromě toho je dobré mít v autě reflexní vesty pro všechny pasažéry.

NĚMECKO

Zimní pneumatiky jsou v zimě povinné, některé horské oblasti mohou vyžadovat použití sněhových řetězů.

FRANCIE, ITÁLIE, ŠVÝCARSKO

Ve Francii, v Itálii ani ve Švýcarsku nejsou zimní pneumatiky plošně povinné, ve všech těchto zemích se však objevuje příslušná značka označující úsek silnice, kde jsou povinné zimní řetězy. Obvykle v horských oblastech. Pro jistotu mějte s sebou i náhradní žárovky pro vaše svítidla (ve Francii jsou povinné). A pozor: pokud se vám povede v zimě zablokovat cestu na letních pneumatikách, hrozí vám ve Švýcarsku opravdu vysoká pokuta.

MAĎARSKO

Tolerance na alkohol je nulová. Zimní pneumatiky nejsou povinné, v zimních měsících je ale povinné mít ve výbavě sněhové řetězy. Reflexní vestu by měl mít každý pasažér ve vozidle.

POLSKO

Zimní pneumatiky jsou doporučené, nikoliv však povinné. Musíte mít však u sebe hasicí přístroj.

Být připraveni na zimu a nepodcenit počasí se skutečně vyplatí. Nechte si zkontrolovat a připravit na zimu vaše vozidlo profesionály z BestDrive. Ušetříte tak spoustu starostí i času. Tak neváhejte a objednejte se včas, protože: „Vy jezdíte, my se staráme“.

www.bestdrive.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

CARS & GIRLS

Generální partner portálu:

     

 

Partneři portálu:

      

Další portály mediální skupiny HMG:

        

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist