Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2018

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Tesla P 100 D
Fenomén vozů SUV
Elektromobilita 2020
Pirelli kalendář 2017

A ještě mnohem více...

 

image_10244

Turbodmychadla pro užitková a osobní vozidla

Na začátku pojďme nahlédnout do historie, kdy v roce 1905 švýcarský konstruktér Alfred Bűchi podal patent na průkopnický vynález turbodmychadlo. Nikdo si ze začátku neuvědomoval, jak velký přínos a potenciál tento objev bude mít. Samotné uplatnění se našlo až teprve před II. světovou válkou, kdy začaly být turbodmychadla montována do motorů letadel a lodí.

Teprve až o několik let později se tento vynález uplatnil, jak ho známe dnes skoro všichni, tedy v automobilovém průmyslu. V 70. letech pak vyjely první vozy s přeplňovaným motorem. Přesněji to byla dvě auta, Chevrolet Corvair a Oldsmobile Jetfire. Na trhu však nebyly moc dlouho a kvůli velké poruchovosti byly staženy z prodeje.

Ta opravdová sláva pro vozy s turbodmychadly přišla až díky závodům Formule 1, kde sklízely jeden úspěch za druhým. Od té doby nastala na trhu poptávka, a tak se automobilky rozhodly zařadit turba do těch nejlepších a nejdražších modelů.

Průkopníkem v této oblasti byla automobilka Porsche, která v roce 1975 uvedla na trh legendární model 911Turbo. Dalším následovatelem byla značka Saab, která v roce 1976 představila první přeplňovaný čtyřválec. Následně pak roku 1978 se přidal i Mercedes-Benz, který ve voze Mercedes 300 SD představil svůj první přeplňovaný vznětový motor. V roce 1981 se přidává i automobilka Volkswagen, kde přeplňovaný motor dostává dnes už kultovní model Golf. Poslední fází, kterou si už pamatuje asi většina z nás, je nástup motorů TDI, který přichází začátkem 90. let.

Přeplňované motory

Přeplňované motory měly za cíl hlavně zvyšování krouticího momentu a výkonu, díky většímu množství paliva a vzduchu ve spalovacím motoru za jednotku času. Měrná spotřeba tímto procesem klesá a systém přeplňování se ladí u každého motoru zvlášť. V rámci přeplňování máme dobrý krouticí moment i ve velmi nízkých otáčkách.

Servis a prodej turbodmychadel

Pokud hledáte opravdu kvalitní prodej a servis turbodmychadel, obraťte se na firmu TURBÍNY CZ s.r.o. Nabízí nejširší sortiment pro všechna dostupná osobní a užitková vozidla. Seženete u nich jak turba repasovaná, tak i úplně nová. Zboží mají skladem od předních výrobců dostupných značek.

Více informací naleznete na www.turbiny.cz

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

CARS & GIRLS

Generální partneři portálu:

              

Partneři portálu:

           

Další portály mediální skupiny HMG:

       

TOPlist